ZAGROŻENIA W INTERNECIE

Obecność w wirtualnej przestrzeni ma olbrzymi wpływ na ucznia. Daje mu ona szeroki wachlarz możliwości korzystania z różnych usług, ale też naraża go na niebezpieczeństwa i zagrożenia, jak: piractwo komputerowe, naruszenie praw autorskich, seksting, cyberprzemoc, ryzyko transakcji w sieci, mowa nienawiści i agresja słowna, złośliwe oprogramowanie, uzależnienie, naruszenie prywatności, kreowanie wizerunku online,  niebezpieczne kontakty, nieodpowiednie treści.

ŁAMANIE PRAW AUTORSKICH,

PIRACTWO KOMPUTEROWE

Prawo autorskie chroni prawa twórców do ich utworów. Utworem może być: obraz, wiersz, utwór muzyczny, literacki, plastyczny itp. Prawo to obejmuje zarówno prawa majątkowe (np. prawo do wynagrodzenia), jak i prawa osobiste (np. prawo do oznaczenia autorstwa utworu).

Każdy program komputerowy posiada licencję, która reguluje szczegółowe zasady korzystania z niego. Nielegalne posługiwanie się programem komputerowym w celu osiągnięcia korzyści majątkowej jest karalne.

Przykładowe rodzaje darmowych licencji: shareware, freeware, Powszechna Licencja Publiczna GNU GPL, domena publiczna.

źródło: http://creativecommons.pl/poznaj-licencje-creative-commons/
źródło: http://creativecommons.pl/poznaj-licencje-creative-commons/
źródło: www.pixabay.com, licencja CCO
źródło: www.pixabay.com, licencja CCO

SEKSTING

Seksting, czyli przesyłanie nagich zdjęć przez internet, jest nowym i niebezpiecznym trendem wśród młodzieży.

Młodzi ludzie określają to zjawisko jako "list miłosny na miarę XXI wieku".


CYBERPRZEMOC

Cyberprzemoc polega na wykorzystywaniu mediów elektronicznych w celu krzywdzenia innych. Przemoc tego rodzaju krzywdzi emocjonalnie drugiego człowieka. W przeciwieństwie do przemocy fizycznej, cyberprzemoc nie zostawia śladów na ciele i nie widać jej gołym okiem.

Na rozwój cyberprzemocy wpływa także psychologiczna łatwość sprawiania bólu innej osobie, z którą nie trzeba się konfrontować „twarzą w twarz”. To znacznie ułatwia działanie sprawcy, który w rzeczywistości nie miałby odwagi na podobne zachowania.Rozwój mediów elektronicznych oraz niemal nieograniczona inwencja sprawców powoduje, że trudno do określenia cyberprzemocy wpisać wszystkie możliwe przejawy cyberprzemocy. Do podstawowych i najczęściej stosowanych form należą: naruszenie wizerunku, ośmieszanie, groźby, włamania, nękanie, wulgaryzmy.

Ze względu na szerokie możliwości i intensywny rozwój nowych mediów trudno wymienić wszystkie narzędzia wykorzystywane przez sprawców cyberprzemocy. Nie ulega jednak wątpliwości, że problem ten związany jest przede wszystkim z telefonią komórkową i Internetem. Podstawowe narzędzia to: portale społecznościowe, poczta elektroniczna, strony internetowe, fora dyskusyjne, blogi, rozmowy (Skype, telefon), komunikatory, czaty, SMS, MMS.

Charakterystyczne cech cyberprzemocy to: anonimowość, nierównomierność sił, niewidzialna publiczność, dostępność, zasięg, szybkość, trwałość.

RYZYKO PODCZAS ZAKUPÓW ONLINE

Popularność zakupów internetowych stale wzrasta. Podstawowymi zaletami e-zakupów są zazwyczaj niższe ceny, możliwość wyszukania ciekawych lub trudno dostępnych artykułów, zapoznanie się z opiniami innych konsumentów, korzystanie z porównywarek cen. Zakupy online wiążą się jednak z ryzykiem. Są bezpieczne dla użytkowników rozumiejących zagrożenia, chroniących swoje dane i kupujących w zaufanych sklepach. E-konsument powinien znać swoje prawa.

INTERNETOHOLIZM - UZALEŻNIENIE OD KOMPUTERA

Z roku na rok coraz więcej dzieci ma dostęp do Internetu i spędza w nim coraz więcej czasu.

Zwiększa się też wachlarz urządzeń z dostępem do sieci oraz ilość aktywności przeznaczonych dla młodych internautów. Życie bez komputera, smartfona czy Internetu obecnie nie jest już możliwe. W świecie cyfrowym młodzi ludzie spędzają dwa razy więcej czasu niż w szkole. Dostęp do ogromnej ilości informacji, rozrywki, rywalizacja z innymi graczami, łatwy kontakt ze znajomymi powodują, że część użytkowników Internetu traci kontrolę nad czasem i intensywnością aktywności online.

Przed kilku laty koreańscy lekarze użyli określenia cyfrowa demencja. Symptomy tych zaburzeń to: zakłócenia pamięci, uwagi i koncentracji, deficyt emocjonalny i objawy ogólnego otępienia.

 

Zastanów się, czy Twoje dziecko nie nadużywa sieci. Pojawienie się nawet kilku spośród poniższych objawów nie musi świadczyć o uzależnieniu, ale warto baczniej je obserwować, jeśli:

  • dziecko spędza przed monitorem coraz więcej czasu kosztem innych zainteresowań,
  • z powodu aktywności w Internecie zaniedbuje obowiązki rodzinne i szkolne,
  • w rodzinie powstają konflikty na tle używania komputera lub Internetu,
  • dziecko zaniża ilość czasu, jaki rzeczywiście spędza w Internecie, kłamie,
  • gdy próbujesz limitować czas dostępu do sieci, dziecko reaguje rozdrażnieniem lub nawet agresją.

Badania neurobiologiczne wykazują, że korzystanie z mediów elektronicznych na szersza skalę dostarcza nam poważnych powodów do niepokoju. Mózg ludzki jest poddawany procesowi ustawicznych zmian, dlatego codzienne korzystanie z mediów siła rzeczy nie może pozostawać bez wpływu na ich użytkownika.

BRAK KULTURY W KOMUNIKACJI INTERNETOWEJ

Internet to miejsce spotkań i kontaktów międzyludzkich. W wirtualnym środowisku możemy wejść w relacje z ludźmi kulturalnymi lub też mieć mniej szczęścia i natknąć się na nieuprzejmego rozmówcę. Kontakty zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym powinny odbywać się według podobnych zasad. Wymaga tego najzwyczajniej kultura osobista.

W kontaktach internetowych zbiór zasad kulturalnego zachowania się określa netykieta.

Oto kilka zasad:

  • Nie pisz bez potrzeby dużymi literami, gdyż oznaczają one raczej krzyk.
  • Nie nadużywaj emotikonów (buziek).
  • Nie używaj wulgaryzmów.
  • Jeśli się zwracasz do danej konkretnej osoby raczej pisz zaimki dużą literą: "Ty", "Ci", "Tobie"... a nie "ty" itp.
  • Swoje opinie wyrażaj zawsze w sposób kulturalny.
  • Nie wysyłaj wiadomości z błędami.
  • Używając polskich znaków diakrytycznych (tzw. ogonki np. "ą”).
  • Nie rozsyłaj łańcuszków szczęścia.

ZŁOŚLIWE OPROGRAMOWANIE

Złośliwe oprogramowanie to ogólna nazwa typu programów, których celem jest wyrządzanie szkód użytkownikom komputerów. Do tego typu oprogramowania zaliczamy m. in.: wirusy, robaki komputerowe, trojany, spyware, botnet, keylogger i inne.

Te niebezpieczne programy mogą wywoływać następujące konsekwencje:

- otrzymywanie komunikatów informujących o podjęciu przez wybrane aplikacje prób połączenia się z Internetem, mimo że nie inicjowałeś takich czynności,

- nagłe i nieuzasadnione pojawianie się melodyjek lub pojedynczych dźwięków,

- błędy pojawiające się przy ładowaniu systemu operacyjnego,

- nieuzasadnione uruchamianie się programów na komputerze,

- nieuzasadnione otwieranie lub zamykanie się szuflad napędów optycznych,

- częste występowanie błędów, zawieszanie się systemu,

- spowolnienie pracy komputera,

- znikanie plików i folderów lub zmiana ich zawartości,

- restartowanie się komputera,

- nieprawidłowe działanie programów,

- nieprawidłowości przy drukowaniu,

- nietypowe powiadomienia o błędach,

- zniekształcone menu i okna dialogowe.

 

KREOWANIE WIZERUNKU W SIECI

Wizerunek kreowany przez kogoś w Internecie niekoniecznie odpowiada temu w świecie rzeczywistym. Wizerunek w świecie wirtualnym można „edytować”. Kreowanie wizerunku może mieć też na celu manipulację.

Publikując informacje o sobie w Sieci warto przeanalizować:

· Co te informacje o mnie mówią?

· W jaki sposób publikowane informacje wpłyną na nasz wizerunek?

· Które informacje są zbyt osobiste?

· Wykorzystanie których informacji może być niebezpieczne?

· Jaka może być reakcja innych, jeśli okaże się, że nie wszystkie informacje zawarte w profilu są prawdziwe?

 

Warto zastanowić się nad tym co udostępniać oraz jak zadbać o ustawienia swojego profilu. Wszystko co raz zostało opublikowane w Sieci już nigdy z niej nie znika. Każda strona jest archiwizowana.

ZAGROŻENIA PRYWATNOŚCI

Współcześnie stosunek do prywatności ulega ogromnym przeobrażeniom. Publikowanie w Internecie zdjęć z bardzo osobistych momentów życia, dzielenie się swoją prywatnością stało się powszechne. Nikogo nie dziwi już zamieszczenie swoich danych osobowych, numeru telefonu, adresu zamieszkania w serwisach społecznościowych. Zdjęcia z imprez, wakacji, randek stale zalewają portale. Warto jednak zachować coś tylko dla siebie i nie wystawiać wszystkiego do publicznego oglądania i komentowania. Jakie dane zbiera o nas np. Facebook?

Pewne informacje przekazujemy świadomie, sami decydujemy o tym, że chcemy udostępniać. Niestety samo korzystanie z Internetu lub ze smartfona pociąga za sobą konsekwencje dla naszej prywatności.

NIEBEZPIECZNE KONTAKTY

Komunikacja w Internecie oprócz wielu zalet niesie ze sobą również pewne zagrożenia. Kontakty z obcymi mogą być groźne, gdy prowadzą do spotkania w rzeczywistym świecie. Anonimowość w Sieci oraz łatwość tworzenia fałszywych profili w portalach społecznościowych powoduje, że wśród znajomych może znaleźć się osoba o złych intencjach.

Podczas internetowej "znajomości" dziecko może być poddawane manipulacji. Często osoba o złych zamiarach rozpoczyna kontakt od rozmów na neutralne tematy. Sprawca pragnie być postrzegany jako jedyny przyjaciel dziecka. Dodatkowym zagrożeniem może być fakt nakłaniania dziecka do zachowania „wspólnej tajemnicy”. Ostatecznie sprawca dąży do spotkania, namawia dziecko do zrobienia i przesłania intymnych zdjęć lub do innych zachowań.

 


Nigdy nie mamy pewności, czy osoba, z którą się kontaktujemy jest tym, za kogo naprawdę się podaje. Konsekwencją zawierania znajomości internetowej może być: nakłanianie przystąpienia do sekty lub innej niebezpiecznej grupy, a także zachęcanie do ryzykownych zachowań.