KONTROLA AKTYWNOŚCI DZIECI

Kontrola dzieci przed szkodliwymi treściami w grach

Wiele gier dostosowanych do wieku dziecka zapewnia bezpieczną i wartościową rozrywkę lub edukację. Korzystanie z gier może wpływać korzystnie na rozwój dziecka. Kształtują umiejętności motoryczne, umiejętności rozwiązywania problemów. Wpływają na kreatywność, uwagę, ćwiczą koncentrację, uczą pracy w zespole, w atrakcyjny sposób poszerzają wiedzę.

 

Jednak część gier zawiera treści szkodliwe dla młodych użytkowników, np.:

  • erotykę i pornografię,
  • przemoc,
  • wulgarne słownictwo, przekleństwa,
  • nawołujące do nietolerancji,
  • hazard,
  • promujące zażywanie narkotyków.

 

Zawsze sprawdzaj oznaczenia PEGI (piktogramy dotyczące rodzaju treści i limitów wiekowych) na pudełkach gier kupowanych w sklepie.  Jeśli chcesz wiedzieć jak została sklasyfikowana określona gra, możesz to łatwo sprawdzić w bazie danych PEGI - www.pegi.info. Opcja wyszukiwania umożliwi Ci odnalezienie klasyfikacji na bazie tytułu, rodzaju, organizacji lub konsoli do gier.

 

Kontrola aktywności dziecka w serwisach społecznościowych

Ustal ze swoim dzieckiem zasady bezpieczeństwa w serwisach społecznościowych:

  1. Profil dziecka nie może być profilem publicznym, dostępnym dla wszystkich. Bezpieczną opcją jest widoczność tylko dla znajomych.
  2. Ustal z dzieckiem, jakie treści na swój temat może zamieścić na profilu. Poproś o to, by nie publikowało informacji ułatwiających zidentyfikowanie dziecka, w tym adresu domowego, nazwy i adresu szkoły, numeru telefonu.
  3. Przypomnij dziecku o konieczności trzymania hasła do logowania w tajemnicy, nawet przed najbliższymi przyjaciółmi. To może zapobiec np. próbie podszywania się, kradzieży internetowej tożsamości i innych konsekwencji.
  4. Ostrzeż dziecko przed dodawaniem lub zapraszaniem do grona znajomych osób, których nie zna osobiście.
  5. Porozmawiaj z dzieckiem o zdjęciach i filmach, które publikuje na profilu. Nie powinny się tam znaleźć materiały ośmieszające, o charakterze intymnym lub seksualnym, oraz inne, które mogą być wykorzystane przeciwko dziecku lub innym internautom.
  6. Zwróć uwagę na zamieszczane przez dziecko komentarze. Uczul je na wulgarne, obraźliwe wypowiedzi.
  7. Uczul dziecko, by nie korzystało z funkcji zapamiętywania haseł do serwisów i usług sieciowych. Przejęcie telefonu przez inną osobę umożliwi jej swobodny dostęp np. do konta pocztowego lub profilu w portalu społecznościowym.
  8. Poproś dziecko, by wyłączyło funkcję lokalizacji. Śledzenie kolejnych lokalizacji pozwala łatwo ustalić miejsca, w których systematycznie bywa użytkownik (np. adres zamieszkania, szkoła dziecka, zajęcia dodatkowe).
  9. Bądź znajomym swojego dziecka na portalu społecznościowym.

 

 

Narzędzia kontroli rodzicielskiej

Na rynku dostępnych jest wiele programów kontroli rodzicielskiej przeznaczonych zarówno na komputery, jak i na urządzenia mobilne. Mają one za zadanie blokowanie treści szkodliwych oraz oferują wiele dodatkowych opcji.

 

Do narzędzi zabezpieczających komputer i wykorzystywanych do ochrony dziecka zaliczyć można:

  • programy kontroli rodzicielskiej oraz oprogramowania filtrujące (np. Cenzor),
  • programy antywirusowe,
  • opcje wyszukiwarek (np. Filtr SafeSearch w wyszukiwarce Google)
  • zaporę sieciową,
  • możliwości systemów operacyjnych (funkcja Kontrola rodzicielska w systemie Windows 7 oraz Windows Media Center, Filtr rodzinny w ramach usługi Windows Live.

 

Programy kontroli rodzicielskiej i filtrujące pozwalają miedzy innymi na:

  • stałe lub czasowe ograniczanie dostępu do określonych programów i opcji urządzenia,
  • monitorowanie i raportowanie aktywności dziecka w sieci,
  • określenie czasu (długości i częstotliwości) korzystania z urządzenia i internetu,
  • blokada wybranych usług: komunikatorów, list dyskusyjnych, e-maili, pobierania programów, zakupu aplikacji itp.
  • ochrona hasłem zmiany ustawień, dzięki czemu rodzic ma pewność, że dziecko korzysta z profilu stworzonego specjalnie dla niego

Przykłady oprogramowania:

Aplikacje filtrujące nie są w stanie monitorować całej zawartości Internetu. Żadna kontrola nie zastąpi systematycznych rozmów na temat bezpieczeństwa. Podane przykłady mogą uzupełnić Państwa nadzór nad aktywnością dzieci w Internecie. Ustalenie jasnych zasad odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z Internetu z dzieckiem może pomóc uniknąć nieporozumień.